Sadržaj je
zaključan!
Otključaj prelaskom na
premium nalog.
Osvoj Premium 10 min besplatno
Uradi dnevne zadatke i
dobićeš pristup
Premium
sadržaju na 10 min
Idi na
PAZI, NAUKA!
PAZI, NAUKA!
Zaštita životne sredine
Kada govorimo o zaštiti životne sredine, ne govorimo samo o zaštiti biljnog i životinjskog sveta i o očuvanju lepote prirode, već i o opstanku ljudi na planeti. Bez nas planeta će nastaviti da živi, ali mi ne možemo bez nje.
Razvoj tehnike
Razvoj tehnike može se podeliti u nekoliko perioda na osnovu pronalazaka koji se tiču transformacije i korišćenja različitih oblika energije.
Električna energija pokreće sve(t)
Električna energija je toliko duboko prodrla u naše živote i postala uobičajena pojava da skoro ni ne mislimo o tome kakav nam čarobnjak pomaže u radu.
Kako radi hidroelektrana
Hidroelektrane su nastale tako što je čovek došao na ideju da iskoristi energiju vode.
Šta je elektricitet
Sigurno ti se desilo da ti se kosa podiže kada je osušiš ili da osetiš peckanje i čuješ pucketanje kada dodirneš neke stvari. Ono što se tada dešava je da se stvara elektricitet.
Ko je bio Tesla?
Nikola Tesla poznat nam je kao naučnik brilijantnog uma, čiji su izumi ostavili dubok trag u razvoju čovečanstva. Naizmeničnom strujom, koja je njegov najpoznatiji izum, počela je industrijska revolucija, a mnoge njegove patente svakodnevno koristimo.
Industrijska revolucija započeta u Antici
Ono što je malo poznato je da se prva parna mašina pominje u 1. veku nove ere, a njen izumitelj je Heron, poreklom iz Aleksandrije - matematičar i inženjer - koji se smatra jednim od najznačajnijih izumitelja svog vremena.
Poziv za ucešće na online takmičenju “Školski klimatski izazov”
Poziv je namenjen svim osnovcima uzrasta od 8 - 14 godina, njihovim učiteljima i predmetnim nastavnicima iz svih osnovnih škola u Srbiji. Na ovom dizajn maratonu deca uz mentorstvo svojih nastavnika i učitelja osmišljavaju ekološka rešenja problema izazvanih klimatskim promenama u svojoj zajednici i okruženju.
"NADA" Ujedinjenih Arapskih Emirata je stigla na Mars
Svemirska letelica iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koja se zove "Amal" - što znači "Nada", ušla je 10. februara 2021. u orbitu planete Mars.
Najveća naučna otkrića u 2020. godini
2020. godina ostaće upamćena po pandemji virusa korona (Covid-19). Čitave godine pažnja javnosti bila je usmerena ka naučnom napredku za razvoj vakcine. Sada kada je vakcinacija uveliko u toku, vreme je da ispratimo rad naučnika koji su napravili nekoliko značajnih koraka u istraživanju.